TUA Kuukausikirje: Huhtikuun tapahtumat, koulutukset ja kevään kisakausi
Tervehdys jäsenistölle!
Kevät tekee kovaa vauhtia tuloaan, ja se tarkoittaa tietenkin sitä, että aktiivinen kilpailukausi on jälleen aluillaan. Huhtikuu tarjoaa hienoja mahdollisuuksia nähdä uusia ja vanhoja kasvoja niin historiakohteissa, koulutusten parissa kuin virtuaaliradoilla. Tässä kooste tulevasta ohjelmasta:
Kakolan kierros – Tutustu historiaan tiistaina 14.4.
Lähde mukaan tutustumaan Kakolan kiehtovaan historiaan opastetulla kierroksella tiistaina 14.4. klo 18.00 alkaen. Noin 1,5 tunnin kierroksen aikana kuullaan tarinoita Kakolan vaiheista ja elämästä sen muurien sisällä. Oppaana toimii Anu Salminen.
Kierroksen yhteydessä nautitaan kahvit ja makea. Tilaisuuteen voi osallistua koko perheen kera, mutta pyydämme huomioimaan tarinoiden sopivuuden ihan pienimpien kohdalla.
Aika: Tiistai 14.4. klo 18.00.
Hinta: 10 €/hlö.
Jäsenetu: Jos TUA:n jäsen tuo mukanaan vieraan, jäsenen osallistumismaksu on vain 5 €.
Ilmoittautumiset 7.4. mennessä:
Laura Suvanto
laura.suvanto@turunua.fi
040 578 0265 (mieluiten WhatsApp/viesti)
Digitaalinen autourheilu
AKK Seuraliiga 2026 käynnistyy 9.4.
Seurojen välinen paremmuus mitataan jälleen virtuaaliradoilla, kun AKK Seuraliiga starttaa torstaina 9.4. klo 19.00.
Kaikki kilpailut näytetään suorina ja selostettuina lähetyksinä Turun UA:n omalla YouTube-kanavalla. Tule linjoille kannustamaan ja seuraamaan tiukkaa kilvanajoa!
Seuraa lähetyksiä ja tilaa kanava: https://www.youtube.com/@turunua
Tekniikan perustoimitsijakoulutus Maskussa
Länsi-Suomen alue järjestää tekniikan perustoimitsijakoulutuksen Turun ja Maskun alueella. Nyt on loistava hetki päivittää osaamista tai aloittaa uusi polku toimitsijana.
Aika: 18.4.2026 & 19.4.2026.
Paikka: Turku / Masku.
Ilmoittautuminen: KITI-järjestelmän kautta.
Linkki tapahtumaan: http://akk.autourheilu.fi/Kiti/Examination/EventEdit.aspx?id=14620
Lisätietoja koulutuksesta: Markku Suvanto, p. +358 40 082 7682, markku@suvantogroup.fi
Rallintekijöitä tarvitaan
Kuljetus J. Kuusela Oy Historic Ralli 16.5.
Raision UA järjestää Kuljetus J. Kuusela Oy Historic Rallin lauantaina 16.5. Kilpailun onnistumiseksi tarvitaan vapaaehtoisia rallintekijöitä. Turun UA:n vastuulla on erikoiskoe, jolla on pituutta 7,65 km.
EK:n aikataulutiedot:
Sulkuaika alkaa: klo 09.45.
Ensimmäinen tasanopeusauto reitillä: klo 10.49.
Mikäli olet käytettävissä ja haluat mukaan rakentamaan hienoa rallitapahtumaa aitiopaikalle, ota rohkeasti yhteyttä:
Mika Kokko: 0400 526 006
Nähdään huhtikuun tapahtumissa ja nautitaan alkavasta kilpailukaudesta!
Ystävällisin terveisin,
Turun Urheiluautoilijat ry